Gazpacho er suppen vi kjenner fra varme sommerferiedager i Spania. Den er genial! Både avkjølende og mettende på en gang.
Denne gazpachoen er ikke spansk. Den er rett og slett dansk. Erik kom hjem fra pressetur på Fyn forrige uke med stjerner i øynene. – Fikk DEN suppen på Stella Maris laget av kjøkkensjef Thomas Skovsmose-Falck, sa han.
Stella Maris er et hotell som jeg også har bodd på. Det ligger i Svendborg med nydelig utsikt utover vannet. Og hva lagde Erik til meg da jeg kom hjem fra Skottland forleden dag? Jo, den grønne suppen fra Stella Maris. Lucky me!
Den er så utrolig lett å lage og den smaker helt fantastisk. Dette er en suppe jeg kommer til å lage masse av i sommer. Erik serverte den med reker og gjorde noen småforandringer fra oppskriften.
Dagen etter spiste jeg en porsjon til lunsj, og da serverte jeg den med sprøstekt Prosciutto di Parma til. Det var minst like godt!
Slik lager du grønn gazpacho á la Stella Maris til 6 personer
Gazpacho:
1 agurk
1 stk avokado
1/2 fedd hvitløk
1/2 galiamelon
1 granny smith eple
2 store håndfuller spinat
1 dl erter
saft av 1 sitron
1/2 dl kaldpresset rapsolje eller en mild extra virgin olivenolje
5 dl syrlig eplemost (Vi brukte en fra Askim)
salt
Espelette-chili
Garnityr:
1/2 agurk i små terninger
1/2 galiamelon i små kuler
300 g reker
120 g erter
Skjær ingrediensene til gazpachoen i biter. Bland olje og sitronsaft. Ha alt i blender i porsjoner. Smak til med salt. Server suppen i dype skåler. Ha på garnityr og dryss litt espelette-chili over samt litt god olivenolje eller sitronolje hvis du har.
