Å ta bilde av maten – den nye skammen?

De siste årene har det vært debatt om man skal kunne ta foto av maten når man er på restaurant og i hvilken grad det er ok å bruke lyskilde når man gjør det. Debatten er egentlig ikke ny, men den har igjen blusset opp. Er det ok å ta bilder på restaurant?

Det er et vanskelig spørsmål å svare på. På den ene siden er det jo du som betaler for måltidet. Det er derfor din avgjørelse om du vil ta bilde av maten eller ei. Men det kan også være noe kokken eller restauranten kan ha som policy. At de rett og slett ikke ønsker at maten skal havne på Instagram eller i andre sosiale medier. Har de rett til å bestemme det? Det er spørsmålet.

Hvorfor er dette igjen aktuelt? Jo, her i Oslo har rølperestauranten Punk Royale bestemt at det nå ikke er lov å ta bilder under måltidet. Det samme har de innført på sine restauranter i Stockholm og London. Telefonen oppbevares av restauranten fra du kommer til dessertene er spist. Grunnen til at de gjør dette er at de ønsker at gjestene skal kunne nyte måltidet uten å se det via en fotolinse.

På sin instagram-side takker Punk Royal for den positive responsen de har fått etter å ha annonsert forbudet.

Vi husker alle en helt spesiell sak som tok unødvendig mye plass i media. Saken om søstrene Vita og Wanda Mashadi gikk landet rundt etter at de etter sigende flombelyste Grotto med en medbrakt lyskilde. Les saken her. De fikk kjeft og de ble latterliggjort. Men hadde de egetlig gjort noe galt? På Grotto sitter man tett og alle tar bilder. Forskjellen var bruken av lyskilden. Jeg tror personlig det var lett «å ta» kjendissøstrene fordi de er influensere, men jeg var ikke til stede så jeg så ikke hva som skjedde. Men jeg tviler på at folk ble så brydd av lyset.

Norgesvennen Gaggan Anand gikk nettopp offentlig ut å fortalte at han også skal forby gjestene å ta bilde under måltidet. Gaggans restaurant i Bangkok er like mye et show som en spiseopplevelse og det er klart at mange av øyeblikkene som skjer underveis vil ødelegge for neste gjest hvis man ser for mye av overraskelsene på forhånd. Det er det som er argumentasjonen til Gaggan. Gjestene skal få muligheten til å bli overrasket og kokkene skal kunne føle at de er på jobb og ikke på fotoshoot. Dette er absolutt en restauant som kan tjene på å forby fotografering. Når de nå skal forandre konseptet blir foto forbudt og gjestene som kommer stiller uten å vite hva kvelden bringer.

Enigma er ikke lenger en gåte.

Det er sånn sett gammelt nytt å forby foto. En av de mest kjente restaurantene som i 2017 gjorde akkurat dette var Albert Adriàs restaurant Enigma i Barcelona. Jeg var der kort tid etter at de åpnet. Å ikke ta bilder av maten er frustrerende for oss som skriver om mat, men det er også en god øvelse å skrive om hva man har spist bare ved å smake og se på retten. Jeg skrev en hel sak basert på akkurat dette.
Den kan du lese her: Enigma uten matbilder

Jeg må innrømme at man er mer «med» når kamera er lagt bort. Dog er det allikevel det jeg lever av, så nye regler som forbud kan bli en utfordring for fremtidig matformidling.

Enigma tillot etterhvert at gjestene kunne ta bilder. Folk ble forbannet. De ville beholde mystikken og overraskelsen. Det kan jeg forstå. Når konseptet dreier seg om hemmelighold blir det feil å plutselig åpne opp for det.

Små lys som ikke forstyrrer noen når man er kjapp. Eller gjør de det?

Det finnes mange restauranter som har lagt tilrette for fotografering slik at man ikke trenger å bruke ekstern lyskilde. Det er enten små lamper på bordet som kan skrus opp og ned i lysstyrke (slik À L’aise i Oslo har) eller spotter som treffer der tallerken din blir plassert. Dette forstyrrer ikke nabobordet. Spotter finner du på de aller beste og mest kjente restaurantene i verden som Alchemist og DiverXO, for å nevne noen.

Heidi Bjerkan har også tilrettelagt godt for foto ved bordene da hun nylig åpnet Credo i Oslo. Det er fremdeles hyggelig og ingen bør føle seg støtt av at man tar et bilde av tallerken sin. Det er langt mellom bordene og ingen blir forstyrret, mener jeg.
Les om nye Credo her

Dog finnes det nok av spisesteder der man har dunkel belysning. Det er selvsagt for å bevare kosen, men det vil også øke sjansen for at noen fisker opp et lys fra innerlomma og flombelyser rommet. Så hva er det rette å gjøre?

Har man ikke en policy som sier at foto er forbudt så må man også godta at folk tar bilder.

Matjournalister på jobb under Best Chef Awards i Dubai i 2024.

Å lage retter som egner seg til foto er et triks kokker har gjort siden Instagrams start. Og det er der litt av problemet ligger. Mang en rett ser helt fabalaktig ut på bilde, men i virkeligheten er ikke smakskombinasjonene noe å skryte av. Men en enkel og billig måte å få oppmersomhet på har det lenge vært. Dette har også gjort sitt til at folk og især influencere har sett sitt snitt til å presentere retter i sosiale medier som i virkligheten egentlig bare er pene å se på. Ser man nøye på bildene og oppskrift vil man i mange tilfeller se at personen rett og slett ikke kan lage mat.

Men tilbake til serveringsstedene.
Jeg forstår hvorfor noen kan mene det er forstyrrende at man tar bilder under måltidet. På den ene siden skal man tenke på andre gjester. Det handler om å være diskret og vise hensyn. Slik er det generelt i livet. Bruker man lys bør man være kjapp. Det hjelper i mange tilfeller å legge en serviett over lyset for å dempe det. En annen ting man bør gjøre er å slå av lyden på telefonen så den ikke sier «klikk» hver gang man tar bilde. Blitz er også en ting man bør unngå. Da er det bedre med diskret fotolys, synes jeg.

Å posere med maten er jo gøy da, men kanskje ikke noe du skal gjøre på fin restaurant. På uformell bar i Brasil er det helt innafor synes min kollega fra Italia.
Å være linselus kan virke forstyrrende på de som jobber på restaurant.

Det jeg forstår kan være et problem er når man blir servert en smaksmeny der rettene er ment å komme fort ut til gjesten. Det er en helvetes mye logistikk som skal til fra kjøkkenets side for å få rettene ut til alle innenfor en gitt tid. Det kan fort bli krøll hvis gjestene bruker for mye tid på foto. Jeg vet at dette er frustrerende for kokker. Men er man profesjonell, så vet man dette og tar derfor hensyn til akkurat det.

Har det blitt skambelagt å ta bilde på restaurant? Jeg håper ikke vi går i den retningen.

Forrige

Dansk flæskestegsandwich med spicy majones

En kommentar om “Å ta bilde av maten – den nye skammen?”

  1. Som kokk med eget sted skulle jeg ønske alle la bort mobilen når de kommer inn. Kun fordi jeg vil at de skal ha fokus på måltidet, atmosfæren og eventuelt hverandre/andre gjester. Det skal være en pause fra skjerm. Som en som leser anmeldelser er teksten viktigst. Smaken får du uansett ikke formidlet med bilder.

    Svar

Legg igjen en kommentar